Rusya Federasyonu ve Tenfiz DavasiBu davalarda görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Asliye hukuk mahkemeleri tenfiz davalari (boşanma davalari hariç) için yasa tarafindan görevlendirilmişlerdir.

Rus Uyruklu davacidan teminat istenebilir mi? Rusya Federasyon'u Hukuk Usulüne Dair Lahey sözleşmesine taraf oldugu için bu tür tenfiz davalarinda Rus uyruklu davacidan teminat istenmesi yanliş bir uygulama olacaktir.  Türkiye’de Anayasa ‘nin 90. Maddesi Uluslar arasi Anlaşmalarin iç hukuka dogrudan uygulanabilirligini düzenlemektedir.  MÖHUK 48 2. Fikrasi Karşililik Esasi halinde teminattan muafiyetin dogacagini belirtmektedir. Söz konusu madde’nin devami şu şekildedir: “Mahkeme, dava açani, davaya katilani veya icra takibi yapani karşiliklilik esasina göre teminattan muaf tutar”Teminattan muafiyet konusunda Rusya Federasyonuyla aramizda uluslararasi sözleşmeye dayanan karşililik mevcuttur. Türkiye gibi Rusya Federasyonu da l954 tarihli Hukuk Usulüne Dair Lahey Sözleşmesine ve 1970 tarihli Lahey Delil Sözleşmesine taraftir. Sözleşmenin 17. Maddesinin 1. Fikrasi şunu belirtmektedir: “Sözleşmeye taraf devletlerden birisinde ikamet eden ve diger bir devlette dava açan veya davaya katilan taraf devlet vatandaşlarindan yabanci olmalari veya ülkede ikametgah sahibi olmamalari sebebiyle teminat istenemez.”

Rusya Türk Mahkemelerin kararlarini tanimakta midir? Tanima tenfiz hususunda karşiliklilik ne aşamadadir? Türk mahkemelerin kararlarinin Rusya 'da tanindigina ilişkin emsallere ulaşmak ve bu emsalleri bulundurmak genellikle avukatlar tarafindan yapilmaktadir. Bu emsallerin maalesef Ülke elçiliklerince takip edilmedigi veya kayit ettirilmedigi görülmektedir. Rusya ile karşiliklilik meselesine gelirsek, Rus kanunlarinda karşiliklilik hususuna ilişkin olarak şunu belirtmek gerekir: " Rusya Federasyonu Tahkim Prosedürünün 16,32,74,241- 246-256-inci maddelerin hükümlerinde, Rusya Federasyonu Medeni Usul Kanununun 409-417 maddelerin hükümlerinde, ilgili uluslararasi sözleşme olmadigi durumda karşiliklilik prensibi esasinda öngörülmektedir. "

 Rusya Federasyonu kararlarinin tenfizinin kamu düzenine aykirilik iddiasi iki Avrupa Insan Haklari Sözleşmesine üye devlet ve Avrupa insan haklari mahkemelerince denetlenen devlet için güç bir iddiadir kanisindayim. Genellikle Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinin Rusya Federasyonu Mahkemelerinin dava kararlarini tanirken "Tahkim Mahkemesi" kelimesine takildiklari ve bu mahkemelerin biran için normal ticaret mahkemesi degilde tahkim heyetinin verdigi karar olarak algilanmasi Rus kararlarinin tanima ve tenfizinde sikintilar yaratmaktadir.

Bu Makale Av. Gökhan Cindemir tarafindan yazilmiştir. gokhan@cindemir.av.tr

Avukat Gökhan Cindemir / Istanbul Barosu Üyesi/ Sicil 37131

Ofis no: 02165506775 GSM: 05325680647

2001 Yilinda Karadeniz Eregli Anadolu Lisesini bitirdikten sonra AFS kültürlerarasi degişim programi ile Belçika’ya gitti. 2002 senesinde Brüksel Koninklijk Ukkel Atheneum lisesinde egitim gördü. Üniversite egitimini, Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesinden 2007 yilinda mezun olarak tamamladi. Egitim hayati boyunca uluslararasi hukuk ve kamu hukuku alaninda çalişmalarda bulundu. Marmara Üniversitesi adina temsilen International Law Students Association’in düzenledigi Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition’a (Uluslararasi farazi dava yarişmasi) Türkiye elemelerine yarişmaci olarak katildi. Mezuniyeti ertesi stajini tamamlayip Istanbul Barosu Avukati oldu. Belçika’da Gent üniversitesinde Avrupa ve Mukayese Hukuku üzerinde Yüksek lisans (L.LM) yapan Av. Gökhan Cindemir, tezini Ankara Antlaşmasi çerçevesinde Türk vatandaşlarinin Avrupa Birliginde iş kurma özgürlügü üzerine tamamladi. Askerlik Hizmetini Yedek Subay olarak Ankara Merkez Komutanligi Adli Işlem Subay Yardimcisi olarak yerine getirmiştir. Sivil toplum kuruluşlariyla da iç içe olan Av. Gökhan Cindemir, Karadeniz Ereglililer derneginin kurucu başkanligini yapmiş ayrica AFS gönülleri Dernegi Istanbul Şubesinin kurucu başkani olarak görev almiştir. ELSA (European Law Student Association) üyesidir. Lisan olarak ileri derecede akademik Ingilizce bilmekle beraber yeterli derecede Fransizca ve Hollandaca(Flemenkçe) konuşabilmektedir.